Шнури та мотузки для промислового альпінізму
Необхідне спорядження будь-якого альпініста – мотузки і шнури. Не в меншій мірі це відноситься і до промислового альпінізму – метод виконання робіт, пов'язаних з висотою. Як і альпінізм, так і промальп потребують надійного спорядженні, яке забезпечить безпеку і збереження життя.
Промисловий альпінізм вимагає застосування лише спеціалізованого спорядження перевіреного та відповідного стандартам і відповідний сертифікат.
Найбільш затребувана річ – мотузка або шнур. Вона є гарантом безпеки, і в ній потребує не тільки гірський туризм, але і в висотні роботи. Її якісні показники безпосередньо пов'язані з зручністю користування, надійністю і безпекою. Основний показник безпеки мотузки – матеріал виготовлення. Для виготовлення даного спорядження в основному застосовуються такий матеріал, як поліамід (нейлон, капрон — міцний, еластичний, зносостійкий, досить стійкий до вологи і до впливу хімічних речовин, крім кислот). А для посилення прочностного показника при виготовленні мотузок використовуються додаткові просочення, які також підвищують якість, що полягає в еластичності і стійкості до несприятливих зовнішніх проявів середовища і механічних пошкоджень.
По своєму застосуванню мотузка для альпінізму розділяється за видами застосування. Спелеологія, скелелазіння, висотна робота для підйомів, спусків, «зависання» використовують в обов'язковому порядку два шнура, один з яких страхувальний, для страховки краще використовувати динамічну мотузку. При статичному знаходженні альпініста на висоті використовується мотузка статична і рідше суперстатическая.
- Основне призначення динамічних мотузок – страховка. Они обеспечивают амортизацию при срыве и делают рывок мягче. Она должна соответствовать ДСТУ-ЕН 892. Производятся данный вид изделий в одинарном, двойном и сдвоенном варианте, с диаметрами от 7,8 до 15 мм. Процент удлинения – до 7% при подвешенном грузе 80 кг., что хорошо для страховки, но плохо для точного позиционирования. Выраженный эффект «резинки» заставляет купить и использовать ее только в случае возможно падение с фактором более 1.
- Веревка статическая имеет более низкую эластичность и соответствие стандарту ЕН 1891. Диаметр статических веревок варьируется от 10 до 20 мм. Их растяжение от 3 до 5%. Изготавливаются из полиамида (нейлона, капрона).
- Суперстатический шнур – особо прочная веревка с растяжением до 2%. В оплетке и стренгах (сердцевине) возможно использование кевлара. Опасна при динамических нагрузках, используется в основном спец подразделениями для штрурмового альпинизма.